plickers-1-638

Merhaba sevgili okurlarım,

Bu hafta sizleri Plickers ile tanıştırmak istiyorum. Plickers, test-soru çözmeyi kolaylaştıran, çözerken eğlendiren, uygulaması basit bir web 2.0 aracıdır. En önemli artısı Plickers’ı uygulamanız için bir laboratuvarda olmanız ya da öğrencilerinizde iPad, tablet olması gerekmemesidir 🙂 İhtiyacınız olan sadece bir öğretmen bilgisayarı ve telefonunuz! Çok fazla cihaz gerektirmediğinden tercih edilen, her öğretmeninin sınıfında kullanabileceği bir araçtır 😀

Plickers’a üye olup giriş yaptıktan sonra üst kısımda 4 bölüm yer alıyor:

  • Library
  • Reports
  • Classes
  • Liev View

Library bölümü sorularınızı oluşturduğunuz alan. Çoktan seçmeli ve doğru-yanlış olmak üzere 2 seçeneğiniz var. Sorularınızı oluşturup doğru cevabı işaretledikten sonra iki seçenekle karşılaşıyorsunuz.  ‘Save and create new’ diyerek sorunuzu kaydedip yeni soru oluşturabiliyorsunuz ‘Save’ diyerek ise sorunuzu kaydedip kütüphanenize yönlendiriliyorsunuz.

Reports bölümünde uyguladığınız testin sonuç analizlerini görüyorsunuz. Bu kısımdan kimin hangi şıkkı işaretlediğini, öğrencilerin % kaçının soruya doğru cevap verdiğini görebilirsiniz.
Classes bölümünde sınıflarınızı oluşturup, öğrencilerinizi atıyorsunuz. ‘Add new class’ dediğinizde karşınıza sınıfınızın adını, yılını, konusunu ve rengini belirleyeceğiniz pencere çıkıyor. Gerekli alanları doldurduktan sonra artık sınıfınız hazır ve öğrencileriniz ekleyebilirsiniz.

Liew View seçeneğini testi uygularken seçtiğimiz soruların ekrana yansıması için kullanıyoruz.

Daha detaylı anlatım ve gösterim için aşağıdaki Plickers videosunu izleyebilirsiniz… 🙂

Plickers sınıf içinde farklılık yaratıp, öğrencilerinizin keyifle derse katılımını sağlayacak bir uygulamadır. Test çözmeyi sevmeyen öğrencilerinizin de dikkatini çekip derse / aktiviteye katılımını sağlayacaktır. Plickers ilkokul dahil her sınıf seviyesi için kullanılması, fazla aygıt gerektirmemesi, sonuçların anında görüntülenebilmesi, pratik kullanımı gibi özellikleriyle öğretmenlerin kalbini kazanan araçlardan biri :)

Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki kaynak listemi inceleyebilirsiniz 🙂

İyi okumalar 😀

KAYNAKLAR:

 

Reklamlar